Rejestracja:tel.: (94) 346 33 63tel. kom: 694 447 434 e-mail: sanatus.gs@gmail.com

Pracownia USG

Sanatus

USG – aparat ultrasonograficzny

USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe. W ultrasonografii medycznej wykorzystywane są częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz. Odbite bądź pochłonięte fale USG są na monitorze odpowiednio szare lub czarne, dzięki czemu możemy zobaczyć zarys wewnętrznego narządu.

Aparat ultrasonograficzny oprócz monitora składa się z sondy, która wytwarza i odbiera ultradźwięki. Na monitorze aparatu do USG widoczny jest obraz badanego narządu, który można zatrzymać, a następnie zmierzyć wymiary danego narządu czy wydrukować zatrzymany obraz USG.

Podczas USG w zależności od obszaru, który będzie poddany badaniu używa się różnych typów głowic. Ze względu na kształt wysyłanej wiązki ultradźwiękowej możemy podzielić je na liniowe, sektorowe oraz konweksowe. W USG stosuje się również różne częstotliwości w zależności od położenia danego narządu (powierzchowne, głębokie), wieku osoby badanej, typu budowy osoby poddanej badaniu. W zależności od przyłożenia głowicy USG otrzymujemy przekrój narządu podłużny, poprzeczny lub skośny. Podczas USG stosowany jest również żel – eliminuje on pęcherzyki powietrza, które mogą zakłócać badanie, dzięki czemu obraz jest dokładniejszy.

Badanie USG jest łatwo dostępne, nieinwazyjne i stosunkowo tanie. Badanie USG jest bezbolesne i niegroźne. Fale ultradźwiękowe podczas USG mogą uszkodzić narządy wewnętrzne, lecz taka możliwość jest niewielka. Ponadto USG pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym. Zalety badania USG to również fakt, że może ono być bezpiecznie powtarzane u tej samej osoby, umożliwia precyzyjne wykonanie pomiarów narządów i głębokości ich położenia, co jest istotne na przykład podczas biopsji narządów. Ponadto aparaty do USG są mobilne, co ułatwia diagnostykę u pacjentów w ciężkim stanie, których nie da się transportować. W niektórych przypadkach w czasie USG stosowany jest również kontrast, który podawany jest dożylnie.

Sanatus

Cennik

  • Badanie USG
  • 100zł